PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1172}
7,0 5 713
ocen
7,0 10 1 5713
6,0 4
oceny krytyków
Mąż swojej żony
powrót do forum filmu Mąż swojej żony

Kiedyś znajomy, z którym bardzo często rozmawiam na tematy filmowe, stwierdził że bardzo
denerwuje go ten film. Na moje pytanie dlaczego, zwrócił mi uwagę, jak twórca jego zdaniem w
zamierzony i bardzo poprawny politycznie dla tamtego okresu sposób dzieli postacie występujące w
tym filmie. Zwrócił mi uwagę, że postacie wykształcone, inteligencja to nieudacznicy, ciapowaci,
którymi można poniewierać, natomiast bohaterowie pochodzenia chłoporobotniczego są
błyskotliwi, zaradni, dowcipni. Oglądałem ten film jak normalną komedię, ale po jego osądzie, kiedy
wracam do tego filmu zawsze nurtuje mnie ten pogląd. Co o tym sądzicie?

ocenił(a) film na 7
remuss

To prawda. Mąż swojej żony to komedia bardziej na eksport, pokazująca "przyjazny PRL". Myślę, że Bareja też musiał się poddać naciskom ze strony władzy i cenzury, musiał jakoś zaczynać. A żeby mieć zapewniony filmowy byt zrobił komedię, która spodobała się i społeczności i władzy. Prawdziwy Bareja zaczął się od Poszukiwany, poszukiwana i kręcił filmy coraz odważniej, o czym świadczą coraz większe kłopoty z cenzurą :)

ocenił(a) film na 9
eolsen68

Myślę, że Bareja wypadł bardzo dobrze i zrobił naprawdę dobrą komedię a zarazem pokazał absurdy tamtej sytuacji (np. 11 piłkarzy i 20 działaczy...). A zrobił to tak sprytnie i z szerokim uśmiechem, że cenzura oniemiała...

ocenił(a) film na 8
remuss

Nie tylko ten film ukazuje to w ten sposób.Ale czy tak w większości przypadków w praktyce nie jest ?
Człowiek wykształcony wcale nie musi być zaraz inteligentny i na odwrót.
Życie często pokazuje że te "nieiteligenciaki" z praktyczną częścią życia dają sobie rade o wiele lepiej.
Iluż to mamy we współczesnej rodzimej polityce Nikodemów Dyzmów, a we współczesnym biznesie zwykłego buractwa ?
Co do stosunku ilości działaczy na sportowców to nic się do dziś nie zmieniło , wręcz ta proporcja się jeszcze zwiększyła...........

JMF

Albo nie zrozumiałeś wypowiedzi, albo poszedłeś w jej zbytnią analizę.

ocenił(a) film na 8
styks_filmweb

Masz trochę racji , wydaje mi się ze zrozumiałem ( ale tak się każdemu wydaje) .Nie potrzebnie wtedy zbudowałem "drugie dno". Zadałbym teraz pytanie czy oceniamy to spojrzenie przez pryzmat tamtych czasów , czy ogólnie mówimy o podziale na ciamajdy i cwaniaków , w końcu bardzo typowy podział dla prawie całego kina i literatury.

remuss

Takie przeciwstawienie charakterów to schemat ograny w komediach. Mnie nurtuje coś innego: sportowcem się bywa (w niektórych dziedzinach kończy się karierę jeszcze w młodości), zaś inteligentem się jest zawsze. Z wiekiem nawet bardziej.

ocenił(a) film na 8
remuss

Co za bzdury

ocenił(a) film na 8
remuss

Zobacz na woodyego allena. Robi często podobnie. I to z samego siebie. Ten bokser też jak się uganial za tą dziewczyną to się jąkał i był nieporadny. Co innego, że ta komedia nie jest wielką krytyką komunizmu. Może nie musiała. Mickiewicz też obok dziadów napisał Pana Tadzia ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones